خانه » فیوتک » استفاده از تکنولوژی واقعیت افزوده در جراحی و نتایج آن در آینده پزشکی
واقعیت افزوده در جراحی

استفاده از تکنولوژی واقعیت افزوده در جراحی و نتایج آن در آینده پزشکی

واقعیت افزوده در جراحی

درست زمانی که بازی پوکمون گو وارد دنیای مجازی شد، و کاربران زیادی آن را دانلود و بازی کردند، مبحث واقعیت افزوده مورد توجه قرار گرفت؛ تا فواید اصلی این تکنولوژی که در واقع پلی از اطلاعات کامپیوتر به زندگی انسان است، مطرح شود. بطور خلاصه واقعیت افزوده به کاربر اجازه می دهد تا دنیای واقعی را مشاهده کند و اطلاعات دیجیتال را به دنیای واقعی وارد کند.

واقعیت افزوده در جراحی

استفاده از این تکنولوژی در جراحی های امروزه، به جای استفاده از پردازش یک تصویر سه بعدی از داخل بدن افراد، بسیار کار آمدتر است، تا جایی که می توان به یکی از آخرین تکنولوژی های ساخته شده توسط شرکت رویال فیلیپس در این مورد پرداخت. همچنین به کمک تکنولوژی ارتباط مغز انسان و کامپیوتر ها یا دستگاه های هوشمند و هوش مصنوعی ، قطعا آینده علم پزشکی دچار تحولات بزرگی خواهد شد.

واقعیت افزوده در جراحی

استفاده از تکنولوژی واقعیت افزوده در جراحی و نتایج آن

در این فناوری مدرن، کنترل واقعیت افزوده توسط پزشکان معالج صورت می پذیرد و وجود اشعه ایکس و تصویر هایی چند بعدی و جامع از آناتومی بدن بیمار، باعث راحت تر انجام شدن جراحی می شود؛ به طوری که از اجماع این تصاویر، یک حالت کلی از داخل و خارج بدن بیمار بدست می آید.

واقعیت افزوده در جراحی

وجود هدست های این فناوری ( که در قسمت های فوقانی بدن قرار می گیرد و باعث ایجاد بینایی از طریق اشعه ایکس می شوند ) به هنگام عمل جراحی، زاویه دید مناسبی را برای جراح، جهت درمان بیمار فراهم می کند. با این وجود هنوز هم پردازش روی این فناوری در حال انجام است، تا قسمت های مختلف این تکنولوژی مانند دوربین های آن، به صورت مفیدتر مورد استفاده قرار گیرند و کارایی جراح به هنگام عمل بیش از پیش افزایش یابد.

واقعیت افزوده در جراحی

در آخرین آزمایشات انجام شده روی نتایج استفاده از واقعیت افزوده در جراحی ، محققان به این موضوع پی بردند که استفاده از این فناوری در برخی جراحی ها مثل ستون فقرات، باعث افزایش کارایی عمل تا حدود 85 درصد می شود؛ از همین حیث، قرار است این فناوری جهت جراحی های جمجمه و جراحی های زخم، در آینده نزدیک مورد استفاده قرار بگیرد.

واقعیت افزوده در جراحی

در همین راستا استفاده از عینک های هولو لنز که توسط کمپانی مایکروسافت تولید شده اند، در دنیای پزشکی در حال رونق یافتن است. به عنوان مثال جراح ژاپنی، برای نخستین بار یک عمل سرطان پروستات را با استفاده از این عینک های واقعیت افزوده انجام داد و نتیجه کاملاً هم موفقیت آمیز بود. می توان تصور کرد که با این فناوری جراحانی از نقاط مختلف دنیا با یک دیگر در ارتباط بوده و اطلاعات مربوط به جراحی را به صورت سه بعدی به اشتراک می گذارند.

ژورنال تکنولوژی گلوگا | Galoga

همچنین ببینید

پهباد - Drone

پهباد و تاثیر آن در آینده حمل و نقل

پهباد پهباد در واقع یک شیء هوایی و بدون سرنشین است، که امکان کنترل از …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *