خانه » اخبار تکنولوژی » آیا امواج موبایل برای انسان خطرناک هستند ؟
mobile waves - امواج موبایل خطرناک

آیا امواج موبایل برای انسان خطرناک هستند ؟

مدت هاست بحث های زیادی بر سر خطرناک بودن یا نبودن امواج موبایل بین مردم و محققان وجود دارد. عده ای معتقدند که این امواج سرطان زا هستند ، و تاثیر منفی بر مغز انسان می گذارند ؛ عده ای دیگر نیز اعتقاد دارند ، که امواج موبایل مضر نیستند. بسیاری از ما تمامی ساعات شبانه روز خود را ، در جوار اسمارت فون ها سپری می کنیم و بسیاری از ما توجهی به ضرر و زیان آن ها نداریم.

mobile waves - امواج موبایل خطرناک

آیا امواج موبایل برای انسان مضر است ؟

اخیرا تحقیقاتی تحت برنامه سم شناسی ملی آمریکا ( NTP ) صورت گرفته است ، که در نتیجه آن ها تشعشعات موبایل برای انسان ها مضر نیستند. این تحقیقات توسط دپارتمان سلامت و خدمات انسانی آمریکا بنا نهاده شده ، که وظیفه ی آن ارزیابی و گزارش های مرتبط با سم شناسی می باشد.

mobile waves - امواج موبایل خطرناک

برای انجام این تحقیقات ، تعدادی موش آزمایشگاهی در معرض تشعشعات امواج رادیویی قرار گرفتند ، تا نتیجه ی این امواج بر سلامت آن ها بررسی شود. طیف این امواج رادیویی ، مشابه امواج موبایل و مایکروفر بودند. در نتیجه ی این آزمایش ، موش هایی که در محفظه ای تحت تاثیر امواج رادیویی قرار داشتند ، از نظر سلامت با موش هایی دیگر هیچ تفاوتی نداشتند ، و حتی در برخی موارد بیشتر نیز عمر کرده اند.

جان بوچر که مسئولیت این تحقیقات را بر عهده داشته است ، باز هم به همه پیشنهاد می کند برای رعایت احتیاط بهتر است ، در مواقع غیر ضروری موبایل ها را در فاصله دور تری از خود قرار دهیم. مخصوصا در مواقع استراحت و خواب می توان موبایل ها را دور تر از مغز قرار داد.

mobile waves - امواج موبایل خطرناک

در مورد تشعشعات موبایل ، سازمان ملی سرطان آمریکا بیانیه ای با متن زیر منتشر کرده است :

“در حال حاضر هیچ مدرکی معتبری مبنی بر افزایش ریسک ابتلا به سرطان به دلیل تشعشعات غیر یون ساز ( امواج الکترو مغناطیسی با طیف 400 نانومتر تا بالاتر از یک متر که توان یونیزه کردن اتم ها را ندارند ) وجود ندارد. استفاده از فناوری های هندزفری از جمله هدست های با سیم یا بدون سیم رو به افزایش است و ممکن است استفاده از این دستگاه ها به دلیل دور شدن موبایل از سر ، میزان قرار گرفتن مغز در معرض امواج رادیویی را کاهش دهد.”

mobile waves - امواج موبایل خطرناک

در آمریکا همه موبایل ها و تکنولوژی های مورد استفاده در آن ها ، توسط آژانس های این کشور از جمله سازمان غذا و دارو ( FDA ) مورد نظارت قرار می گیرند. تحقیق اخیر در مورد امواج موبایل ها را نیز توسط FDA مورد بررسی قرار گرفته و این سازمان در مورد آن اعلام کرده : “محدودیت های ایمنی فعلی تلفن های همراه برای محافظت از سلامت عمومی قابل قبول هستند.”

ژورنال تکنولوژی گلوگا | Galoga

همچنین ببینید

شروع توسعه فرم‌ور گلکسی نوت 9 از سوی سامسونگ

شروع توسعه فرم‌ور گلکسی نوت 9 از سوی سامسونگ

شروع توسعه فرم‌ور گلکسی نوت 9 از سوی سامسونگ شروع توسعه فرم‌ور گلکسی نوت 9 …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *