خانه » خودرو » آینده حمل نقل در دستان خودرو های هیدروژنی و برقی
خودرو هیدروژنی - Hydrogen car

آینده حمل نقل در دستان خودرو های هیدروژنی و برقی

آینده حمل و نقل با فناوری پیل های سوختی و هیدروژن

امروزه بحران انرژی به یک مشکل جهانی تبدیل شده و خودرو سازان به دنبال روش های مختلف برای کاهش مصرف خودرو ها ، یا سوخت های جایگزین هستند.

خودرو هیدروژنی - Hydrogen car
خودرو سوپر اسپرت هیدروژنی پینینفارنیا

هیدروژن یک منبع انرژی با پتانسیل بالا و کارآمد ، به عنوان جایگزینی مناسب برای سوخت های فسیلی به شمار می رود. این عنصر به عنوان سوخت حمل و نقل آینده ، باعث افزایش امنیت انرژی ، کاهش وابستگی به نفت ، جلوگیری از انتشار گاز های گلخانه ای و آلودگی هوا است ؛ بطوریکه پیش بینی می شود تا سال 2050 گازهای گلخانه ای به 60 تا 80 درصد کاش یابند.

در طرح استراتژیک اروپا برای انرژی ، مقرر شده طی دو سال حدود 50 جایگاه سوخت رسانی در سراسر این قاره احداث شود. در حال حاضر دانمارک به عنوان اولین کشور دنیا ، که در آن شبکه سوخت رسانی برای هیدروژن وجود دارد ؛ دارای حدود 10 جایگاه هیدروژن در نقاط استراتژیک است.

خودرو هیدروژنی - Hydrogen car
خودرو کانسپت هیدروژنی هوندا

سوخت هیدروژن چگونه بدست می آید ؟

هیدروژن برای سوخت خودرو از الکترولیز آب حاصل می شود. تحقیقات برای بهبود بازدهی الکترولیزور ها در حال انجام است. الکترولیزور یا الکترولیزگر ، دستگاهی است که آب را به عناصر اش تجزیه می کند و هیدروژن را به یک طرف و اکسیژن را به طرف دیگر دستگاه می برد.

هیدروژن حاصل را می توان پس از تصفیه در محل ذخیره کرد. این دستگاه های پیشرفته در شرکتی موسوم به ITM Power ، که در حوزه انرژی پایدار هیدروژن فعالیت می کند ، ساخته می شود.

خودرو هیدروژنی - Hydrogen car
تکنولوژی خودرو های هیدروژنی

چارلز پرکلس ، مدیر این شرکت می گوید : “زمانی که تولید برق بیش از مقدار نیاز است ، می توانیم با برق اضافی هیدروژن تولید کنیم ، که کم هزینه تر و سبزتر می باشد. این کار را می توان همه جا انجام داد ، هم در پمپ بنزین و هم در جایگاه های سوخت رسانی. به این ترتیب نیازی به تانکر حمل سوخت نداریم.”

خودرو هیدروژنی - Hydrogen car
خودرو کانسپت هیدروژنی هیوندای

مزیت هیدروژن نسبت به دیگر سوخت ها چیست ؟

خودرو های هیدروژنی نسبت به خودروهای بنزینی و حتی برقی ، حرکت نرم تری دارند و موتور آن ها بدون سر و صداست. یکی از مزایای این خودرو ها ، سرعت بالای سوخت گیری و امکان طی مسافت های طولانی ، با یک بار سوخت گیری است ؛ به طوری که می توانید به ایستگاه سوخت رسانی مراجعه کنید و پیل سوختی خوردو را ، سه الی پنج دقیقه با گاز هیدروژن شارژ کنید و با آن بین ۴۰۰ تا ۶۰۰ کیلومتر رانندگی کنید.

در شهر استکهلم 14 اتوبوس هیدروژنی طراحی شده در پروژه CUTE ، ظرفیت حمل 8.5 مسافر و جابجایی آن ها تا بیش از 2.5 کیلومتر در مجموع را دارند.

خودرو هیدروژنی - Hydrogen car
خودرو هیدروژنی تویوتا که تولید و عرضه شده است

آینده حمل و نقل

امروزه با افزایش مصرف انرژی و رشد چشمگیر وسایل نقلیه ، نیازمند توجه کشورها به جایگزینی سوخت های فسیلی هستیم و در آینده ای نزدیک شاهد خودروهای هیدروژنی ، الکتریکی و یا ترکیبی از این دو خواهیم بود. بدیهی است بی توجهی به این موضوع از سوی هر دولت و کشوری ، باعث حذف آن از چرخه رقابت جهانی و مواجهه با مشکل کمبود شدید انرژی می شود.

در حال حاضر در بسیاری از کشور های قاره اروپا ، آمریکا و حتی آسیا ، خودرو های پاک الکتریکی یا هیبریدی ، به سرعت در حال جایگزین شدن با نمونه های بنزینی و دیزلی هستند ؛ علت این امر فقط پاک بودن سوخت آن ها نیست ؛ خودرو های الکتریکی مزیت های فراوانی نسبت به نمونه های دیزلی و بنزینی دارند ، که در مقاله ای جدا به آن ها خواهیم پرداخت.

در این بین با پیشرفت نمونه های هیدروژنی ، که حتی پاک تر از خودرو های برقی هستند ، قطعا آینده حمل و نقل در دست برق و هیدروژن خواهد بود.

ژورنال تکنولوژی گلوگا | Galoga

همچنین ببینید

میکرو ال ای دی - micro LED - میکرو LED

رقابت اپل، سامسونگ و ال جی برای تولید نمایشگر های میکرو ال ای دی

جنگ پتنتی اپل، سامسونگ و ال جی در زمینه میکرو ال‌ ای‌ دی ( micro …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *