خانه » دانشنامه تکنولوژی » تماس اینترنتی یا VoIP چیست و چه تفاوتی با تماس های معمولی دارد ؟
voip - تماس اینترنتی - volte

تماس اینترنتی یا VoIP چیست و چه تفاوتی با تماس های معمولی دارد ؟

تماس اینترنتی یا VoIP و کاربرد آن

VoIP مخفف عبارت Voice Over Internet Protocol ، به معنی انتقال صدا از طریق اینترنت ، یا تماس اینترنتی است. تماس هایی که از طریق موبایل خود برقرار می کنید ، همگی به وسیله آنتن موبایل و دکل های مخابراتی و به کمک اپراتور ها انجام می شوند. اما نوع دیگری از تماس صوتی وجود دارد ، که از طریق اینترنت صورت می پذیرد و به اصطلاح VoIP نام دارد.

voip - تماس اینترنتی - volte

در تماس اینترنتی داده های آنالوگ صوتی ، تبدیل به داده های دیجیتال شده و سپس این داده ها ، در مقصد مجددا رمز گشایی ، و به صوت آنالوگ تبدیل می شوند. امروزه این نوع تماس ها بیشتر از طریق نرم افزار های ارتباطی انجام می شوند و هنوز هم اپراتور ها شاید به دلایل اقتصادی آن را به صورت گسترده عرضه نمی کنند.

از جمله نرم افزار هایی که قابلیت تماس اینترنتی را برای کاربران خود فراهم می کنند ، می توان به شبکه های اجتماعی واتس اپ ( whats app ) ، تلگرام ( Telegram ) ، لاین ( Line ) و … اشاره کرد. متاسفانه تماس های اینترنتی در شبکه های اجتماعی توسط کشور ایران فیلتر شده اند !!

voip - تماس اینترنتی - volte

VoLte چیست ؟

البته در خارج از کشور ما ، چند اپراتور امکان برقراری تماس از طریق شبکه 4G و LTE را ، در اختیار کاربران خود قرار داده اند ؛ در این تکنولوژی هنگام اتصال به شبکه اینترنت نسل چهارم ، تماس ها از طریق اینترنت انجام می شوند. این تکنولوژی VoLte ( مخفف Voice over Lte ) نام دارد. در تماس های اینترنتی عموما کیفیت صدا بالاتر است و تاخیر در رسیدن صدا بستگی به سرعت اینترنت دارد.

ژورنال تکنولوژی گلوگا | Galoga

همچنین ببینید

voice mail - پیام گیر صوتی

پیام گیر صوتی ( voice mail ) چیست و چه کاربردی دارد ؟

voice mail ( پیام گیر صوتی ) چیست و چه کاربردی دارد؟ پیام گیر صوتی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *