خانه » دانشنامه تکنولوژی » رام ( ROM ) چیست و چه تفاوتی با رم ( RAM ) دارد ؟
رام - ROM

رام ( ROM ) چیست و چه تفاوتی با رم ( RAM ) دارد ؟

ROM يا Read Only Memory چيست و چه کاربردی دارد ؟

کلمهرام ( ROM ) مخفف عبارت Read Only Memory ، به معنی حافظه ی فقط خواندنی است! اما دلیل این نام گذاری چیست ؟ معمولا اکثر حافظه هایی که می شناسیم ، قابل نوشته شدن و پاک سازی هستند ، اما در مورد ROM ها موضوع کمی متفاوت است.

رام - ROM
چیپ رام

بخشی از اطلاعات مهم و ثابت در همه ی دستگاه ها وجود دارد ، که نیازی به تغییر آن ها نیست ؛ برای مثال اطلاعات مربوط به فریمور یا بایوس موبایل ها ؛ این اطلاعات هنگام تولید دستگاه به صورت پیش فرض در حافظه رام ذخیره می شوند. شما نمی توانید اطلاعات اضافی را در حافظه ROM ذخیره کنید. فقط هنگام تغییر فریمور یا بروزرسانی آن ، اطلاعات موجود در حافظه رام تغییر می کنند.

میزان فضای رام بسیار محدود است ، به طوری که شاید حتی به 1 گیگابایت هم نرسد. اطلاعاتی که هیچگاه تغییر نمی کنند یا برای مدت طولانی نیاز به تغییر ندارند ، در این نوع از حافظه ذخیره می شوند.

رام - ROM
چیپ رام داخل برد

تفاوت RAM و ROM

به علت تشابه اسمی ، واژه رم و رام گاهی به جای یک دیگر به کار می روند و یا حتی برخی رام را ، با حافظه داخلی دستگاه اشتباه می گیرند. اما تفاوت این ها در چیست ؟

حافظه رم به معنی Random access memory یا حافظه دسترسی تصادفی است. این نوع از حافظه سرعت بالایی دارد و برای دسترسی سریع به اطلاعات ضروری ، مورد استفاده قرار می گیرد. با قطع جریان برق ، اطلاعات موجود در RAM پاک می شود.

رام ها در واقع حافظه هاي پايداري هستند که با قطع جريان الکتريسيته ، اطلاعات موجود در آن ها پاک نمي شود. از حافظه هاي رام براي ذخيره طولانی مدت اطلاعات ، به صورت طبقه بندي شده استفاده مي شود. ظرفیت رام کم است و اطلاعات موجود در آن برای همیشه  ، یا مدتی طولانی بدون تغییر باقی می مانند.

رام - ROM
مقایسه ظاهری چیپ RAM و ROM

حافظه داخلی نوعی از حافظه با قابلیت خوانده و نوشته شدن است ، که برخی از اطلاعات متغییر و اطلاعات و فایل های کاربر در آن ذخیره می شوند. حجم حافظه داخلی معمولا زیاد است و تا 256 گیگابایت نیز می رسد. این حافظه ها پایداری زیادی دارند و با قطع جریان برق ، اطلاعات موجود در آن ها پاک نمی شود.

در صورت لزوم برای دسترسی به سرعت بیشتر ، گاهی بخشی از اطلاعات ROM درون حافظه رم کپی می شوند.

ژورنال تکنولوژی گلوگا | Galoga

همچنین ببینید

voip - تماس اینترنتی - volte

تماس اینترنتی یا VoIP چیست و چه تفاوتی با تماس های معمولی دارد ؟

تماس اینترنتی یا VoIP و کاربرد آن VoIP مخفف عبارت Voice Over Internet Protocol ، به معنی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *