خانه » دانشنامه تکنولوژی » گوریلا گلس ( Gorilla Glass ) چیست و چه تفاوتی بین نسخه های مختلف آن وجود دارد ؟
Gorilla Glass - گوریلا گلس

گوریلا گلس ( Gorilla Glass ) چیست و چه تفاوتی بین نسخه های مختلف آن وجود دارد ؟

گوریلا گلس ( Gorilla Glass ) چیست و چه تاثیری بر مقاومت نمایشگر موبایل دارد ؟

گوریلا گلس یک برند آمریکایی از شرکت U.S Glass Maker Corning است که شیشه هایی با مقاومت بالا با نام Gorilla Glass تولید می کند. شیشه های گوریلا ، از ماده ای با نام آلومینوسیلیکات ( ترکیبی از آلمینیوم ، سیلیکون و اکسیژن ) ساخته می شوند. بیشتر تمرکز گوریلا گلس ، روی افزایش مقاومت شیشه در برابر ضربه و خط و خش است.

Gorilla Glass - گوریلا گلس
مقاومت گوریلا گلس در برابر فشار

سال 2010 کمپانی کورنینگ وارد عرصه اسمارت فون ها شد. پس از این تاریخ ، استفاده از شیشه های محافظ نمایشگر گوریلا گلس ، بین کمپانی های تولید اسمارت فون رایج شد.

امروزه بسیاری از موبایل های پرچمدار و میان رده ، به این شیشه ها مجهز هستند. مهم ترین ویژگی شیشه های Gorilla Glass در اسمارت فون ها ، افزایش مقاومت نمایشگر در برابر ضربه ، کاهش خش پذیری ، قطر کم ( 0.4 میلی متر ) و وزن کم است.

Gorilla Glass - گوریلا گلس

تا کنون 5 نسل از شیشه های مقاوم گوریلا معرفی شده اند ، در ادامه به معرفی کوتاه این نسل ها و تفاوت هر نسل با نسل قبل می پردازیم :

گوریلا گلس 1

اولین نسل از Gorilla Glass سال 2006 ، برای اولین آیفون کمپانی اپل توسعه داده شد. سطح این نسخه برای جلوگیری از جذب اثر انگشت ، با یک لایه چربی گریز پوشانده شده بود. استفاده از شیشه گوریلا در نسل اولیه آیفون باعث شد تا ، قطر نمایشگر این اسمارت فون به 1.5 میلی متر برسد.

گوریلا گلس 2

دومین نسخه از Gorilla Glass ، سال 2012 در نمایشگاه CES معرفی شد. این نسخه از نظر مقاومت تفاوت چندانی با نسل قبل نداشت ، اما قطر آن 20 درصد کمتر شده بود. این بار کمپانی سامسونگ به استقبال کورنینگ رفت و اولین موبایل مجهز به گوریلا گلس 2 ، گلکسی اس 3 سامسونگ بود. گلکسی نوت 2 ، لومیا 920 و نکسوس 4 از دیگر اسمارت فون های مجهز به این شیشه بودند.

Gorilla Glass - گوریلا گلس

گوریلا گلس 3

نسل سوم از Gorilla Glass نیز ، سال 2013 در نمایشگاه CES معرفی شد. بلاخره در این نسل مقاومت شیشه های گوریلا ، به لطف تکنولوژی NDR تا 3 برابر ، نسبت به قبل بیشتر شد ، اما قطر آن ها افزایش پیدا نکرد. گلکسی اس 4 ، موتورولا موتو جی و موتو ایکس ، از اولین اسمارت فون های مجهز به این تکنولوژی بودند.

Gorilla Glass - گوریلا گلس

گوریلا گلس 4

چهارمین نسخه از شیشه های محافظ Gorilla Glass ، سال 2014 معرفی شد. طبق ادعای شرکت کورنینگ ، نسل چهارم از شیشه های گوریلا مقاومتی 2 برابر نسل قبل در برابر ضربه دارند. سامسونگ گلکسی نوت 5 به این نسل از محافظ های گوریلا مجهز است.

Gorilla Glass - گوریلا گلس

گوریلا گلس 5

سال 2016 پنجمین نسل از شیشه های محافظ Gorilla Glass معرفی شدند. در این نسل نیز تمرکز کمپانی کورنینگ ، بر افزایش مقاومت شیشه گوریلا در برابر ضربه و سقوط است.  طبق اعلام رسمی این کمپانی ، گوریلا گلس 5 ، تا 4 برابر مقاومت بیشتری نسبت به نسل قبل ، در برابر ضربه و سقوط دارد.

Gorilla Glass - گوریلا گلس

شیشه های گوریلا گلس فقط محدود به موبایل ها نیستند. ساعت های هوشمند ، مانیتور ها و تبلت ها نیز از این شیشه ی محافظ بهره می برند. اگر کنجکاو هستید که بدانید آیا دستگاه شما نیز از این تکنولوژی بهره می برد یا خیر ، می توانید به سایت شرکت کورنینگ مراجعه کنید. در این سایت لیست کاملی از ، محصولات مجهز به گوریلا گلس قرار داده شده است. صفحه محصولات مجهز به محافظ Gorilla Glass در سایت شرکت Corning

ژورنال تکنولوژی گلوگا | Galoga

همچنین ببینید

voip - تماس اینترنتی - volte

تماس اینترنتی یا VoIP چیست و چه تفاوتی با تماس های معمولی دارد ؟

تماس اینترنتی یا VoIP و کاربرد آن VoIP مخفف عبارت Voice Over Internet Protocol ، به معنی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *