خانه » دانشنامه تکنولوژی » مفهوم مگاپیکسل ( MP ) چیست و چه تاثیری در کیفیت تصویر دارد ؟
مگاپیکسل - MP - MegaPixel

مفهوم مگاپیکسل ( MP ) چیست و چه تاثیری در کیفیت تصویر دارد ؟

مگاپیکسلMegapixel ) چیست و اندازه آن چقدر است ؟

MP مخفف مگاپیکسل ( Megapixel ) ، واحدی برای اندازه گیری دقت تصویر است. کلمه مگاپیکسل از دو قسمت ، مگا به معنی میلیون و پیکسل تشکیل شده است. واژه پیکسل نیز خود از دو قسمت پیکس ( pix ) به معنی عکس و ال ( el ) به معنی عنصر شکل گرفته و در مجموع به معنی عنصر تشکیل دهنده تصویر است.

مگاپیکسل - MP - MegaPixelهر پیکسل کوچکترین قطعه سازنده تصویر است. هر چقدر میزان مگاپیکسل عکس بیشتر باشد ، عکس دقت و وضوح بیشتری دارد. پیکسل ها را می توان به صورت مربه های بسیار کوچکی در نظر گرفت که با قرار گرفتن کنار یکدیگر ، تصویر را شکبل می دهند. جالب است بدانید هر پیکسل فقط از یک رنگ خاص تشکیل شده است و ساختار مشخصی دارد.

مگاپیکسل - MP - MegaPixel
نمایش پیکسل های یک تصویر با زوم

تاثیر مگاپیکسل در کیفیت تصویر

هر مگاپیکسل برابر با یک میلیون پیکسل است. برای محاسبه مقدار Pixel های هر تصویر ، تعداد پیکسل های طول و عرض آن را در هم ضرب می کنیم. مگاپیکسل در تعیین کیفیت عکس موثر است اما تا حدود کمی! برای درک بهتر موضوع بهتر است بدانید که یک تصویر 12 مگاپیکسلی به اندازه ی کافی پیکسل دارد که بتوان آن را با کیفیت بسیار بالا در یک نمایشگر 60 اینچی نمایش داد. MegaPixel از جایی به بعد تاثیر قابل مشاهده ای در کیفیت تصویر ندارد ؛ شما نمی توانید متوجه تفاوت تعداد پیکسل های عکسی 20 مگاپیکسلی و 12 مگاپیکسلی شوید ، مگر آنکه آن ها را در نمایشگری 100 اینچی مقایسه کنید !!

مگاپیکسل - MP - MegaPixel
نمایش پیکس های تصویر با زوم

تا 2 سال پیش جنگ تبلیغاتی بزرگی بین کمپانی های تولید موبایل برای استفاده از مگاپیکسل بالاتر در دوربین اسمارت فون ها وجود داشت ؛ زیرا آن زمان همه مردم گمان می کردند هر چه میزان مگاپیکسل بیشتر باشد ، کیفیت تصویر نیز بیشتر است. همه دوربین 21 مگاپیکسلی سونی را به نمونه 8 مگاپیکسلی استفاده شده در گوشی های آیفون ترجیح می دادند با اینکه شاید نتیجه در استفاده عادی برعکس بود ؛ پیکسل های بیشتر سونی برای نمایش در تلوزیون های بزرگ مناسب بود.

مگاپیکسل - MP - MegaPixel

اما این موج تصورات اشتباه کم کم فروکش کرد و امروزه شاهد دوربین هایی 12 Megapixel هستیم که در بین موبایل ها بهترین هستند.

ژورنال تکنولوژی گلوگا | Galoga

همچنین ببینید

voip - تماس اینترنتی - volte

تماس اینترنتی یا VoIP چیست و چه تفاوتی با تماس های معمولی دارد ؟

تماس اینترنتی یا VoIP و کاربرد آن VoIP مخفف عبارت Voice Over Internet Protocol ، به معنی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *