خانه » دانشنامه تکنولوژی » LED چیست و چه تفاوتی با LCD دارد ؟
ال ای دی - LED

LED چیست و چه تفاوتی با LCD دارد ؟

LED یا Light Emitting Diode چیست و چگونه ساخته می شود؟

LED مخفف Light Emitting Diode به معنی دیود ساطع کننده نور است. دیود ها در خانواده مواد نیمه رسانا قرار می گیریند ؛ اگر جریان الکتریسیته را از آنها عبور دهیم ، از خود نور ساطع می کنند ؛ همین ویژگی زمینه پدیدار شدن لامپ های LED را فراهم کرد.

لامپ های ال ای دی یک چیپ مجتمع در قالبی گنبدی شکل هستند که عموما از جنس شیشه می باشد. در ابتدا لامپ های LED فقط می توانستند رنگ های آبی ، قرمز و سبز را ایجاد کنند ، به همین دلیل کاربردشان محدود بود و از آن ها به عنوان چراغ های کوچک در لوازم الکترونیکی مانند چراغ نمایش روشن یا خاموش بودن دستگاه ها استفاده می شد. اما پس از مدتی با تغییر در ساختار این لامپ ها ، محدودیت تولید رنگ در آن ها برطرف شد و کاربردشان به شدت گسترش یافت.

مقایسه ساختار نمایشگر های ال ای دی و ال سی دی

لامپ های LED برتری های زیادی نسبت به لامپ های معمولی دارند ؛ از جمله مهم ترین این برتری ها می توان به موارد زیر اشاره کرد :

  • مصرف انرژی بسیار کم
  • تولید نور بسیار بیشتر نسبت به دیگر لامپ ها
  • طول عمر زیاد و خرابی کم
  • عدم تولید گاز های گلخانه ای و گرما ؛ لامپ های LED ضرری برای محیط زیست و انسان ها ندارند

مجموع این برتری ها سبب شد تا سازندگان به سرعت نسبت به استفاده از ال ای دی ها اقدام کنند و نمایشگر هایی با نور پس زمینه LED بسازند.

زاویه دید مناسب در ال ای دی ها

تلوزیون ها و مانیتور های ال ای دی

پس از کشف ال ای دی و گسترش کاربرد آن در جهان ، ایده جایگزینی لامپ های فلئورسنت نمایشگر ها ، با نمونه های LED شکل گرفت که باعت تولید تلوزیون های LED شد. مانیتور و تلوزیون های ال ای دی ، در واقع تفاوت چندانی با نمونه های LCD ندارند! در این نمایشگر ها فقط نوع لامپ ساطع کننده نور از فلوئورسنت ، به ال ای دی تغییر کرده است.

همین موضوع باعت افزایش چشمگیر کیفیت ، رنگ های بیشتر ، زنده تر و زیباتر ، کاهش مصرف باتری ، افزایش طول عمر و همچنین عدم تولید گرما و نور های مضر برای انسان شد. از دیگر مزایای نمایشگر های LED ، می توان به زاویه دید بیشتر نسبت به نمونه های ال سی دی اشاره کرد.

ال ای دی - LED
تلوزیون ال ای دی سونی

اکثر نمایشگر هایی که امروزه با نام LED می شناسیم ، ال ای دی واقعی نیستند. در بازار تلوزیون و مانیتور ها ، کلمه ی LED یک دروغ تبلیغاتی بیش نیست ، در واقع این نمایشگر ها همان ال سی دی ها با نور پس زمینه ال ای دی هستند و هیچ تکنولوژی خاصی ندارند.

نمایشگر های ال ای دی واقعی ، تکنولوژی تولید تصویر متفاوتی دارند ؛ در آن ها کریستال مایع حذف شده است و تصویر تماما توسط خود لامپ های LED تشکیل می شود. اولین نمونه نمایشگر ال ای دی واقعی توسط کمپانی سونی در نمایشگاه ces 2014 معرفی شد.

امروزه تکنولوژی های LCD و LED کم کم جای خود را به فناوری تازه ای به نام OLED می دهند که برتری های زیادی نسبت به آن ها دارد. اگر قصد خرید تلوزیون یا مانیتور را دارید ، پیشنهاد می کنیم به جای پرداخت هزینه برای نمونه های ال ای دی ، سراغ نمایشگر های OLED بروید.

ژورنال تکنولوژی گلوگا | Galoga

همچنین ببینید

voip - تماس اینترنتی - volte

تماس اینترنتی یا VoIP چیست و چه تفاوتی با تماس های معمولی دارد ؟

تماس اینترنتی یا VoIP و کاربرد آن VoIP مخفف عبارت Voice Over Internet Protocol ، به معنی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *