خانه » دانشنامه تکنولوژی » ال سی دی ( LCD ) چیست و چگونه ساخته می شود ؟
ال سی دی

ال سی دی ( LCD ) چیست و چگونه ساخته می شود ؟

LCD یا صفحه نمایش کریستال مایع چیست و چگونه ساخته می شود

LCD مخفف عبارت Liquid Crystal Display به معنی نمایشگر کریستال مایع است. کریستال مایع ماده ای با ظاهر مایعات اما آرایش مولکولی منظم است. این مواد به شدت به دما حساس هستند و با اندکی تغییر دما حالت فیزیکی آن ها نیز تغییر می کند. از دیگر ویژگی های کلیدی کریستال مایع می توان به حساسیت آن نسبت به الکتریسیته اشاره کرد. به این ترتیب چون کریستال های مایع شفاف و هادی الکتریسیته هستند ، به راحتی می‌ توان آن ها را در جریان الکتریسیته قرار داد و نور را از آن ها عبور داد ؛ این مواد زمینه ساز شکل گیری صفحه نمایش های LCD است.

LCD liquid crystal display Description
ساختار نمایشگر های ال سی دی

در نمایشگر های ال سی دی ، دو شیشه پولوراید با زاویه ۹۰ درجه نسبت به یکدیگر قرار می‌گیرند و سپس کریستال مایع بین آن دو جای می گیرد. هنگامی که کریستال به جریان برق متصل نباشد نور از شیشه اول می‌ گذرد و وارد کریستال مایع می‌شود. در آن جا جهتش ۹۰ درجه تغییر می کند و به همین دلیل از شیشه دوم نیز عبور کرده و به چشم انسان می‌ رسد. اما هنگامی که جریان به کریستال وصل باشد ، نور دیگر تغییر جهت نمی دهد و نمی‌ تواند از شیشه پولوراید دوم عبور کند.

در نمونه اولیه LCD های تولید شده ، کیفیت بسیار پایین بود همچنین زاویه دید این محصولات نیز بسیار محدود بود ؛ اما با گذشت زمان این فناوری پیشرفت های زیادی داشت و امروزه شاهد نمایشگر های ال سی دی با زاویه دید بدون محدودیت و پشتیبانی از رزولوشن تا 8K هستیم!

تفاوت کیفیت تصویر در تلوزیون های LCD و OLED

OLED ، رقیب سرسخت LCD

رقیب سرسخت و بزرگ LCD ها ، صفحه نمایش های OLED هستند. اولد ها به سرعت در حال گسترش و محبوبیت هستند زیرا مزیت های فراوانی نسبت به ال سی دی دارند. شاید در آینده ای نه چندان دور نمایشگر های LCD نیز به خاطره ها سپرده شوند.

از جمله برتری های اولد می توان به موارد زیر اشاره کرد :

  • قطر کمتر
  • شفافیت بیشتر
  • نرخ تازه سازی تصویر بالاتر
  • کیفیت بسیار بیشتر
  • رنگ های زنده تر و پویا تر
  • عدم نیاز به منبع نور
تفاوت کیفیت تصویر در پنل های LCD و OLED

البته تنها دلیلی که باعث شده تا نمایشگر های LCD هنوز مورد استفاده قرار بگیرند قیمت بسیار پایین تر آن ها نسبت به O-LED است.

ژورنال تکنولوژی گلوگا | Galoga

همچنین ببینید

voip - تماس اینترنتی - volte

تماس اینترنتی یا VoIP چیست و چه تفاوتی با تماس های معمولی دارد ؟

تماس اینترنتی یا VoIP و کاربرد آن VoIP مخفف عبارت Voice Over Internet Protocol ، به معنی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *