خانه » دانشنامه تکنولوژی » تکنولوژی جی پی اس ( GPS ) و انواع آن
GPS - جی پی اس - سیستم مکان یابی

تکنولوژی جی پی اس ( GPS ) و انواع آن

GPS یا سیستم مکان یابی جهانی چیست و چه کاربردی دارد

GPS مخفف عبارت Global positioning system به معنی سیستم موقعیت یابی جهانی است. این سیستم توسط وزارت دفاع آمریکا توسعه داده شده و از 32 ماهواره دقیق در مدار زمین جهت انتقال سیگنال استفاده می کند. هدف از ایجاد جی پی اس در ابتدا بهره وری نظامی بود ، اما از سال 1980 استفاده رایگان همه مردم از این تکنولوژی آزاد شد.

سیگنال های GPS در سخت ترین موقعیت ها و بدترین شرایط آب و هوایی دچار اختلال نمی شوند. ماهواره های ارسال کننده این سیگنال ها ، از امواج مایکروویو با فرکانس بالا بهره می برند. دریافت کننده این امواج در موبایل ها و دیگر ابزار های الکترونیکی ، اطلاعاتی شامل زمان ، سرعت و موقعیت دقیق مکانی را از طریق ارتباط با ماهواره ها بدست می آورد و در اختیار کاربر قرار می دهد.

gps
ماهواره های تکنولوژی GPS که در اطراف مدار زمین قرار دارند

چهار سیستم دیگر مشابه GPS در جهان وجود دارند !

جالب است بدانید که جی پی اس ، تنها سیستم موقعیت یابی در جهان نیست. کشور هایی مانند چین ، ژاپن ، روسیه و چند کشور اروپایی ، سیستم های موقعیت یابی مخصوص خود را توسعه داده اند که برخی از آن ها در اختیار عموم قرار دارند و برخی دیگر نیز فقط مخصوص یک کشور توسعه داده شده اند. در ادامه به معرفی این سیستم های موقعیت یابی می پردازیم :

گلوناس – GLONASS

سیستم جهانی مکان یابی گلوناس (GLONASS (Global Navigation Satellite System ؛ این سیستم توسط شوروی سابق ساخته شد اما هم اکنون بدست کشور روسیه اداره می شود و به صورت عمومی برای همه مردم جهان در دسترس است.

glonass gps logoگالیله – Galileo

سیستم جهانی مکان یابی گالیله ( Galileo ) ؛ این سیستم توسط کشور های اروپایی در جهت استقلال و عدم وابستگی به آمریکا ساخته شد و به صورت عمومی برای همه مردم جهان در دسترس است.

Galileo gps logo

 

بیدو – BeiDou

سیستم مکان یابی چینی بیدو ( BeiDou Navigation Satellite System ) ؛ این سیستم توسط کشور چین و برای همین کشور توسعه داده شده است. سیستم بیدو به صورت عمومی در دسترس جهانیان نیست.

Beidou gps logo

 

QZSS

سیستم مکان یابی ژاپنی (QZSS (Quasi-Zenith Satellite System ؛ این سیستم توسط کشور ژاپن و برای همین کشور توسعه داده شده است. سیستم QZSS عمومی نیست برای دیگر مردم جهان در دسترس نمی باشد.

qzss gps logo

 

درگذشته به علت عدم دسترسی به فناوری اینترنت ، موقعیت یابی توسط سیستم جی پی اس بسیار زمان بر بود. اما امروزه با پیشرفت تکنولوژی ، می توان از اینترنت و GPS به صورت همزمان برای دسترسی سریع تر به اطلاعات مورد نیاز بهره برد ، که در نتیجه سرعت دسترسی 10 ها برابر افزایش می یابد. همچنین در راستای افزایش سرعت و کیفیت جی پی اس ، تکنولوژی A-GPS معرفی شده است.

ژورنال تکنولوژی گلوگا | Galoga

همچنین ببینید

voip - تماس اینترنتی - volte

تماس اینترنتی یا VoIP چیست و چه تفاوتی با تماس های معمولی دارد ؟

تماس اینترنتی یا VoIP و کاربرد آن VoIP مخفف عبارت Voice Over Internet Protocol ، به معنی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *