خانه » دانشنامه تکنولوژی » آمولد ( AMOLED ) و سوپر آمولد ( Super AMOLED ) چیست ؟
AMOLED

آمولد ( AMOLED ) و سوپر آمولد ( Super AMOLED ) چیست ؟

AMOLED یا (Active Matrix Organic Light Emitting Diode)
و Super AMOLED

AMOLED یا ( Active Matrix Organic Light Emitting Diode ) یکی از معروف ترین تکنولوژی های ساخت نمایشگرهای LED است که به صورت انحصاری توسط سامسونگ توسعه داده شده.  نکته جالب در مورد صفحه نمایش های آمولد ، حذف نور پس زمینه است ؛ در نمایشگر های LCD به یک منبع نور نیاز داریم تا نمایشگر روشن شود اما در نمونه های اولد و امولد ، هر پیکسل به صورت جداگانه رنگ و نور تولید می کند. البته مدت هاست که سامسونگ نمایشگر های آمولد را به نسل سوپر آمولد توسعه داده است ؛ اما تفاوت این 2 نسل چیست ؟

Super AMOLED از نظر ساختار تفاوت زیادی با نمونه اولیه ندارد ؛ فقط یک لایه از آن حذف شده و این نمایشگر نازکتر و شفاف تر شده است.

 

Super AMOLED vs AMOLED vs LCD
تفاوت نمایشگر های LCD ، AMOLED و Super AMOLED

نکات مثبت و منفی AMOLED

در فناوری آمولد نرخ تازه سازی تصویر بسیار بالاست و برای اجرای ویدئو هایی با نرخ فریم زیاد مشکلی وجود ندارد ؛ همچنین در این نمایشگر ها رنگ ها از شفافیت و کیفیت بالایی برخوردار هستند و تصویر خروجی نیز در نهایت کیفیت بسیار بالایی دارد. به دلیل حذف نور پس زمینه و تولید نور توسط پیکسل ها ، نمایشگر های آمولد رنگ مشکی بسیار عمیقی دارند ؛ به بیان دیگر هنگامی که رنگ مشکی در یک نمایشگر OLED یا AMOLED به نمایش در می آید ، پیکسل ها کاملا خاموش می شوند و عملا هیچ نوری تولید نمی کنند.

AMOLED
نمایشگر سوپر آمولد استفاده شده در گلکسی S8

خاموش شدن پیکسل ها نه تنها باعث تولید رنگ مشکی بسیار جذاب می شود ، بلکه باعث کاهش مصرف باتری نیز می گردد. کسانی که از موبایل هایی با نمایشگر آمولد استفاده می کنند می توانند با قرار دادن تصویری مشکی روی صفحه اصلی و استفاده از تم های تیره ، مصرف باتری دستگاه خود را به شدت کاهش دهند.

کمپانی های زیادی امروزه به استفاده از نمایشگر های آمولد و اولد در موبایل های خود روی آورده اند. علت این امر نازک تر بودن این نمایشگر ها ، تصویری بسیار با کیفیت و جذاب ، مصرف باتری کمتر و عدم نیاز به منبع نور است. البته هزینه تولید OLED و AMOLED از LCD بسیار بیشتر است و قیمت اولیه دستگاه را افزایش می دهد.

ژورنال تکنولوژی گلوگا | Galoga

همچنین ببینید

voip - تماس اینترنتی - volte

تماس اینترنتی یا VoIP چیست و چه تفاوتی با تماس های معمولی دارد ؟

تماس اینترنتی یا VoIP و کاربرد آن VoIP مخفف عبارت Voice Over Internet Protocol ، به معنی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *