خانه » آموزش و ترفند » مانیتور خود را دور بریزید و دسکتاپ را در VR (هدست واقعیت مجازی) تماشا کنید!
VR (هدست واقعیت مجازی)
VR (هدست واقعیت مجازی)

مانیتور خود را دور بریزید و دسکتاپ را در VR (هدست واقعیت مجازی) تماشا کنید!

مانیتور خود را دور بریزید و از از این پس دسکتاپ را در هدست های VR  (واقعیت مجازی) ببینید!

در فیلم هایی سینمایی مدرن، گاهی شاهد قسمت هایی هستیم که در آن ها ، افراد تصاویری را که در هوا معلق هستند لمس میکنند ، با اشاره انگشتان آن ها را جا به جا میکنند ، کوچک و بزرگ میکنند و یا میچرخانند. مشاهده این صحنه ها برای همه ی ما جذاب هستند و شاید در دل بگوییم چه زمانی تکنولوژی به این سطح از پیشرفت خواهد رسید؟ اصلا چنین چیزی ممکن خواهد شد؟ با گلوگا همراه باشید تا در این مطلب شما را غرق دنیای واقعیت مجازی کنیم.

VR (هدست واقعیت مجازی)
لمس کردن نمایشگر در فضای واقعیت مجازی

تصور کنید دسکتاپ کامپیوتر ، شما را در بر بگیرد ، نیازی به خیره شدن به یک نقطه نداشته باشید و به هر طرف سر بچرخانید همه چیز دردسترس باشد. با چند حرکت کوچک صفحات مقابل چشم هایتان در هوا جا به جا شوند ، چند صفحه باز کنید ، آن ها را در هوا معلق کنید ، پا را فراتر گذاشته و به بازی های کامپیوتری بپردازید و غرق در فضای بازی شوید… تحقق این رویا ها با پیشرفت فناوری واقعیت مجازی ممکن شده است .

VR (هدست واقعیت مجازی)
با هدست های واقعیت مجازی، وارد فضای دسکتاپ شوید

برای تجربه مشاهده کامپیوتر در هدست های VR شما به 2 چیز نیاز دارید؛ اول یک VR قدرتمند و دوم یک نرم افزار رابط کاربری که هدست و کامپیوتر شما را باهم هماهنگ کند. در ادامه بهترین های این عرصه را به شما معرفی خواهیم کرد :

بهترین هدست های واقعیت مجازی برای مشاهده دسکتاپ

VR (هدست واقعیت مجازی)
هدست واقعیت مجازی HTC Vive

HTC Vive – اچ تی سی وایو

هنگام استفاده از ویژگی Steam VR در هدست HTC Vive ، گزینه ای برای مشاهده دسکتاپ در اختیار شما قرار میگیرد. با انتخاب این گزینه شما دسکتاپ خود را به صورت بزرگ و شفاف مقابل چشم هایتان میبینید اما متاسفانه ویژگی های شخصی سازی در این هدست بسیار محدود هستند و مانند Oculus Desktop یا Cliff House امکانات زیادی برای اعمال تغییرات و تنظیمات در اختیار شما قرار نمیگیرد. همچنین نمیتوانید چندین پنجره باز کنید و آن ها را جا به جا کنید. به خاطر استفاده از هدست واقعیت مجازی هیچ گونه دیدی نسبت به فضای بیرون نخواهید داشت و کاملا درون دسکتاپ قرار میگیرید. از ویژگی های مثبت هدست HTC میتوان به کیفیت بسیار بالای تصویر ، کیفیت ساخت بالا ، پشتیبانی از موس و کیبرد اشاره کرد.

VR (هدست واقعیت مجازی)
هدست های واقعیت مجازی ساخت مایکروسافت و شریک هایش

Windows Mixed Reality – هدست واقعیت مجازی ویندوز میکس مایکروسافت

هنگامی که شما از هدست Mix Reality استفاده میکنید، خود را درون فضای شبیه به خانه می بینید که در آن همه چیز ساده و قابل درک است. این فضا به شما اجازه میدهد تا پنجره های مختلف ویندوز را درون آن معلق کنید و در مکان های دلخواه قرار دهید. دیگر محدودیتی برای تعداد پنجره ها وجود ندارد اما فقط یک پنجره دسکتاپ اصلی میتواند به صورت همزمان فعال باشد و دیگر پنجره ها به حالت تعلیق در می آیند.

VR (هدست واقعیت مجازی)
با استفاده از عینک واقعیت مجازی ، خود را درون یک محیط متفاوت میبیند.

در این فضا شما به راحتی به تمامی پنجره های مورد نیاز دسترسی دارید، کافیست سر خود را اندکی به سمت آن ها بچرخانید. از ویژگی های مثبت هدست مایکروسافت میتوان به قابلیت شخصی سازی بالا، کیفیت خوب و پشتیبانی از موس و کیبرد اشاره کرد. البته این نمونه به یک کیبرد مجازی نیز مجهز شده است.

VR (هدست واقعیت مجازی)
هدست واقعیت مجازی آکیولس

Oculus Rift – هدست واقعیت مجازی آکیولس

هدست آکیولس نیز از بهترین های این عرصه است که امکانات قابل توجی را به شما ارائه می کند. به راحتی میتوانید صفحه دسکتاپ خود را ایجاد کنید و آن را در محل دلخواه قرار دهید. همچنین امکان ایجاد چندین پنجره و شخصی سازی آن ها وجود دارد. رابط کاربری بسیار جذاب طراحی شده است. میتوانید از پنجره ها بخواهید که سر جای خود بمانند یا به دنبال شما حرکت کنند. در این هدست شما میتوانید با استفاده از کنترل های لمسی خود تایپ کنید، همچنین امکان استفاده از کیبرد فیزیکی نیز وجود دارد. آکیولس با امکانات زیاد و رابط کاربری زیبا و راحت جزو بهترین هاست.

VR (هدست واقعیت مجازی)
با استفاده از نرم افزار های رابط کاربری و هدست واقعیت مجازی درون محیط دسکتاپ قرار بگیرید

البته برای مشاهده دسکتاپ در VR ، حتما نیازی نیست هدست های بالا را تهیه کنید. شما میتوانید با خریداری نرم افزار های رابط کاربری کامپیوتر برای هدست های واقعیت مجازی و تهیه یک هدست مناسب، از مشاهده کامپیوتر در فضای مجازی لذت ببرید. در ادامه به معرفی دو عدد از بهترین نرم افزار های رابط کاربری میپردازیم.

رابط کاربری Big Screen

این نرم افزار میتواند محیط های مختلفی را برای شما شبیه سازی کند. درون این محیط ها یک نمایشگر با اندازه دلخواه قرار میگیرد که از طریق آن میتوانید به مشاهده دسکتاپ ، تماشای فیلم و یا بازی با دوستان خود بپردازید. برای تماشای فیلم نیازی نیست که هرکس یک نسخه از آن را درون سیستم خود داشته باشد، کافیست یک نفر فیلم را پخش کند و چندین نفر به کمک Big Screen و اتصال هدست به سیستم، به صورت همزمان به تماشای آن بپردازند. البته برای بازی های کامپیوتری نصب بودن یک نسخه از بازی روی سیستم هر شخص ضروری است.

VR (هدست واقعیت مجازی)
محیط داخلی نرم افزار رابط کاربری Big Screen

این رابط کاربری جذاب درحال حاضر با هدست های آکیولس ، مایکروسافت و HTC سازگار است و میتوانید نسخه تست آن را به صورت رایگان دریافت کنید. هزینه خریداری نسخه کامل تقریبا 10 دلار است.

VR (هدست واقعیت مجازی)
محیط داخلی نرم افزار رابط کاربری Virtual desktop

رابط کاربری Virtual Desktop

این نرم افزار 15 دلاری یک محیط ویندوز 360 درجه با صد ها تم رایگان در اختیار شما قرار میدهد. میتوانید درون فضا معلق باشید ، روی دریا شناور باشید ، کنار ساحل قرار بگیرید، داخل قصر باشید یا هر مکان دیگری که تصورش را میکنید. همچنین میتوانید محیط ویندوز 360 درجه را ، خودتان طراحی کنید. رابط کاربری این نرم افزار بسیار ساده و روان است و همه چیز با چند حرکت ساده و کوچک انجام خواهد شد. همچنین Virtual Desktop از فرامین صوتی نیز پشتیبانی میکند. کافیست هرآنچه را که لازم دارید به زبان بیاورید.

VR (هدست واقعیت مجازی)
محیط داخلی نرم افزار رابط کاربری Virtual desktop

انتخاب بهترین هدست و یا بهترین نرم افزار رابط کاربری از بین موارد ذکر شده کار ساده ای نیست و به سلیقه شما بستگی دارد. امیدواریم راهنمای خوبی برای کسب یک تجربه واقعیت مجازی خوب برای شما باشیم. البته خرید یک رابط کاربری هزینه ی زیادی برای شما نخواهد داشت و میتوانید هر دو مورد ذکر شده در بالا را خریداری و تست کنید. اما در خرید هدست واقعیت مجازی مناسب دقت کنید زیرا قیمت آن ها ارزان نیست.

ژورنال تکنولوژی گلوگا | Galoga

همچنین ببینید

پهباد - Drone

پهباد و تاثیر آن در آینده حمل و نقل

پهباد پهباد در واقع یک شیء هوایی و بدون سرنشین است، که امکان کنترل از …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *